Novinky

23. června 2016

Velké rytířské slavnosti na Pražském hradě v roce 2016

Rytířský turnaj, jak z dob Jana Lucemburského a Karla IV., si můžete vychutnat 9. a 10. července 2016 v Jelením příkopu na Pražském hradě. Kromě turnajů se na Velkých rytířských slavnostech můžete těšit na rytířský tábor, ukázky z běžného života rytířů, dobová řemesla, kovárnu, lazebnu a mnoho dalšího. Nejmenší návštěvníci si v táboře malých rytířů vyzkouší královské a rytířské disciplíny a vše doplní dobová hudba, chutná krmě a vystoupení kejklířů a trubadúrů.

Velké rytířské slavnosti na pražském hradě.

Tisková zpráva
Jan Lucemburský pořádá 9. a 10. července 2016 Velké rytířské slavnosti u příležitosti narození syna Karla IV.. Dějištěm se stane Jelení příkop na Pražském hradě a vy jste na tuto královskou událost zváni!

Program představí nejlepší jezdce a kaskadéry Evropy, kteří jako Rytíři Pražského hradu budou v tradičním turnaji bojovat o přízeň krále v několika disciplínách. Návštěvníci se mohou těšit na zápolení s dřevci a meči, na koních i na zemi.

Rytířské turnaje byly na přelomu 13. a 14. století běžnou součástí života šlechticů a ti čeští v nich obzvláště vynikali. Čeští rytíři byli považováni za evropskou elitu a jen málokdy nacházeli přemožitele. Příkladem šli i samotní čeští králové, kteří se mohli pochlubit neobyčejnou statečností a fyzickou zdatností. Vyhlášeným rytířem byl již Přemysl Otakar II., ale tím nejznámějším a zároveň největším a nejslavnějším rytířem a králem vrcholného středověku se stal Jan Lucemburský. V jeho době jej znala a pro jeho rytířské dovednosti uznávala celá Evropa.

Turnaje se ve středověku zpravidla konaly při zvláštních slavnostních příležitostech, jakými byly například korunovace, svatba některého z členů panovnické rodiny či návštěva cizího panovníka. A proto v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. ožije Pražský hrad znovu turnajovým kláním.

Kromě turnajů se na Velkých rytířských slavnostech můžete těšit na historickou rekonstrukci rytířského tábora, kde návštěvníci budou moci po celou dobu konání slavností sledovat každodenní život rytířů. Součástí doprovodného programu budou i ukázky dobových řemesel, nebudou chybět kováři, platnéři a lazebníci.

A protože Velké rytířské slavnosti jsou akcí zejména pro rodiče a děti, bude pro malé návštěvníky připraven tábor malých rytířů, kde si budou moci vyzkoušet královské a rytířské dovednosti a za návštěvu bude stát i škola středověkého písma.

Bohatý program v nádherných kulisách Jeleního příkopu a Pražského hradu doplní dobová hudba, chutná jídla, včetně vybraných staročeských a středověkých specialit, prodejní jarmark a vystoupení mnoha kejklířů a trubadúrů. Vstup do Jeleního příkopu bude pouze od Prašného mostu a turnaje se po oba víkendové dny budou konat vždy ve 13.00 a 16.00 hodin. Do prostoru Jeleního příkopu není možný vstup se psy!

Novinky

21. listopadu 2017

Karel IV. 700letý je mrtvý, ať žije Karel IV., portál a encyklopedie

Vážení návštěvníci serveru www.otecvlasti.eu a všichni příznivci Karla IV. Pokud jste nabyli dojmu, že náš spolek se ...

5. listopadu 2017

Zábavně vzdělávací projekt Living history / Živá historie do škol – pokračuje

Jde o zábavnou formu výuky dějepisu a podpoření zájmu dětí a mladistvých o toto historické období. Projekt názorně ...

14. května 2017

701. výročí narození Karla IV. – 14.5.1316 – 14.5.2017

14. 5. 2017 je tomu právě 701 let, kdy se Elišce Přemyslovně a Janu Lucemburskému narodil v časných ranních hodinách v ...

21. září 2016

Svatováclavské putování Prahou s palladiem země České k poctě Karla IV.

Spolek Otec vlasti Karel IV. se stal partnerem procesí za pokoj a požehnání české zemi a městu Praze dne 27. 9. 2016 ...

16. září 2016

Zámek Loučeň, odkaz Karla IV. v ekonomicko-kulturním kontextu

Ve dnech 13.–14. září proběhla na Zámku Loučeň vědecká konference „Odkaz Karla IV. v ekonomicko-kulturním kontextu“, ...

Korunovační slavnost.
1. září 2016

Korunovační slavnost, rekonstrukce korunovace Karla IV.

Vědecký projekt, v jehož rámci bude na Pražském hradě před očima veřejnosti rekonstruována korunovace Karla IV., bude ...