45. Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva 2016 – v duchu Karla IV.


11. 5. 2016

Ve dnech 11. a 12. května se v Centru Pivovar v Děčíně uskuteční 45. ročník nejstarší a nejprestižnější floristické soutěže v České republice, Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2016, jako součást městských slavností v Děčíně, s výstavou pro veřejnost od 13. do 15. května 2016. Aktuální Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva se bude konat pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Děčínská kotva je letos součástí Roku řemesel 2016 a oslav 700. výročí narození Karla IV. pozvánka 016_1 pozvánka 016_2    

 

Letošní ročník se ponese v duchu oslav 700. výročí narození významného evropského panovníka, českého krále Karla IV.

Přihlášení floristé budou soutěžit celkem ve čtyřech disciplínách, tři z nich jsou předem zadané a jedna je tajná. Všechny disciplíny jsou provázány hlavní myšlenkou – společným názvem, který letos zní: „Království květin a Karel IV., otec vlasti, řemesel, obchodu a zahradnictví”.

Úkolem soutěžících v obou kategoriích v první disciplíně pod názvem „Ve znamení kříže“ bude vytvoření prostorového aranžmá ve tvaru kříže v návaznosti na zbožnost Karla IV. a jeho četné aktivity v oblasti církve a křesťanství.

Druhý soutěžní úkol je tajný a jeho zadání, spolu s materiály na jeho vytvoření, budou soutěžícím odhaleny až v průběhu soutěže. Jeho název je „Překvapení pro Karla IV.“

Třetí soutěžní disciplínou bude svatební floristika v podobě svatebního květinového šperku do vlasů pod názvem „Šperk pro budoucí královnu“.
Soutěžnímu úkolu číslo čtyři bude patřit druhý soutěžní den, kdy budou mít soutěžící za úkol vytvořit prostorovou květinovou kompozici ve tvaru rohu hojnosti, které bude vyobrazovat řemeslo z doby Karla IV. Soutěžní disciplína s názvem „Roh hojnosti řemesel“ bude tvořena a instalována na jižních terasách děčínského zámku.
Do soutěže se přihlásilo 10 floristů do kategorie senior a třináct soutěžících do kategorie junior.
Součástí doprovodného programu bude ve čtvrtek 12. května od 15:30 přednáška pod názvem „Ohlédnutí za Europa Cupem 2016“, kde divákům přiblíží česká reprezentantka Klára Franc Vavříková spolu se šéfredaktorem časopisu Floristika Arnoštem Jílkem přípravy, zákulisí a celý průběh této prestižní evropské floristické soutěže, které se letos prostřednictvím Svazu květinářů a floristů ČR zúčastnila i Česká republika.
Ve čtvrtek od 19 hodin vyvrcholí celé mistrovství slavnostním galavečerem v prostorách děčínského Centra Pivovar. Kromě vyhlášení oceněných floristů v jednotlivých disciplínách a vyhlášení Mistra floristu junior a Mistra floristu senior pro rok 2016 se můžete těšit na přehlídku šatů z doby Karla IV., předvedení svatebních květinových šperků vytvořených v soutěži a jako zlatý hřeb večera zazpívá floristům a přítomným divákům Eva Pilarová.
Vytvořené soutěžní práce budou přístupné veřejnosti na výstavě v prostorách Centra Pivovar až do nedělního večera, 15. května.

pozvánka 016_2

 

Více informací zde – http://otecvlasti.eu/akce/45-mistrovstvi-floristu-ceske-republiky-decinska-kotva-2016/